Lucie Stárková

Spánek – alfa i omega našeho zdraví

V dnešní zrychlené době, kdy na nás neustále působí každodenní tlak povinností, úkolů a závazků, kdy jsme převážně zaměřeni na výkon a stres jsme přijali jako všudy přítomný, se často odpočinek a hlavně kvalitní spánek dostal na druhou kolej. Často chodíme spát, abychom tzv. vypli tělo a mysl.

Ale bez výdechu nemůže příjít nádech. Proto je spánek naprostý základ zdravého života. Během spánku totiž dochází k celé řadě procesů, které jsou klíčové pro regeneraci a léčení našeho těla i mysli. Pojďme si přiblížit, proč je spánek tak důležitý, co se děje během jednotlivých fází, kolik hodin bychom měli spát, a jaký má spánek vliv na naše zdraví.

Co se děje po tom, co se uložíme ke spánku?

Spánek je obdobím, kdy naše tělesná schránka sice odpočívá, ale zároveň v těle probíhají procesy obnovy a regenerace a to velmi zásadní. Můžeme ho rozdělit do dvou hlavních fází: REM a non-REM fáze.

Non-REM fáze zahrnuje tři stádia od lehkého spánku po hluboký spánek. V hlubokém spánku se tělo fyzicky regeneruje – obnovují se tkáně, svaly a kosti, a uvolňuje se růstový hormon, který hraje klíčovou roli v procesu hojení a obnovy buněk.

REM fáze (Rapid Eye Movement) je fáze, kdy dochází ke snění. V této fázi se zpracovávají zážitky z předchozího dne, ukládají se vzpomínky a posiluje se naše paměť. Tato fáze je důležitá pro duševní regeneraci.



Kolik hodin potřebujeme spát?

Počet hodin spánku, který potřebujeme je individuální, záleží na věku, našich potřebách a zdravotním stavu. Obecně platí, že

– dospělí by měli spát 7 -9 hodin denně.

– děti a dospívající potřebují spánku více, často 9–12 hodin denně.



Jaký vliv má spánek na tělo a mysl?

  1. Paměť a učení
    Během spánku se ukládají informace a zážitky z předchozího dne. dostatek spánku také podporuje kreativitu a schopnost řešit problémy.

    Naopak bez dostatečného spánku má náš mozek problém s udržováním a tříděním informací, což vede ke zhoršení paměti a potížím se soustředěním.

  2. Regenerace těla
    Hluboký spánek je klíčový pro fyzickou regeneraci těla. Během této fáze dochází k opravě poškozených tkání, růstu svalů a regeneraci kůže. Spánek je tedy nezbytný nejen pro sportovce, ale i pro každodenní fungování těla. Zarověň se při hlubokém spátku očišťuje náš mozek od metabolitů.

  3. Nervový systém
    Spánek pomáhá udržovat náš nervový systém v rovnováze. přispívá k psychické stabilitě, dobré náladě a snížuje riziko vzniku depresí. Nedostatek vede k podrážděnosti, zvýšenému stresu a úzkostem.

  4. Hormonální systém
    Během spánku dochází k regulaci hormonů, ovlivňující hlad, stres a energii. Nedostatek spánku narušuje přirozený cyklus např. hormonu kortyzolu a vede k chronickému zvýšení jeho hladiny, což má za následek vyšší riziko obezity a dalších metabolických problémů.

Kdy chodit spát?

Nejen délka, ale i pravidelný spánkový režim hraje důležitou roli. Optimální doba pro spánek je v souladu s naším přirozeným cirkadiánním rytmem, což znamená spát v noci a bdít ve dne. Nejhlubší a nejkvalitnější spánek probíhá v prvních hodinách po usnutí, kdy je tělo v hlubokém non-REM spánku. Chodit spát ideálně kolem 22 až 23 hodiny zajistí, že využijeme maximum z regenerativních procesů.

A co nedostatek spánku?

Krátkodobý nedostatek asi známe všichni, po probdělé noci se cítíme unaveni, můžeme být citliví na světlo, hluk a chlad, nebo mít sníženou koncentraci. Ale z toho se většinou další noc zase vyspíme.

Ovšem dlouhodobý nedostatek spánku může mít I vážné důsledky jako:

  • Snížení imunity – častější nachlazení a infekce.

  • Vyšší riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a vysoký krevní tlak.

  • Problémy s pamětí a zhoršení kognitivních funkcí.

  • Zvýšené riziku vzniku psychických poruch, včetně depresí a úzkostí.

     

Spánek je neoddělitelnou součástí zdravého života. Jeho vliv na tělo i mysl je zásadní – od regenerace buněk, přes posílení paměti, až po regulaci hormonálního a nervového systému. Dopřejme si proto každý den dostatek kvalitního spánku, aby jsme podpořili své fyzické i psychické zdraví a žili život plný energie a vitality.